RSS

Symbian Foundation

Bartek Nowak | 25 czerwca 2008 | Symbian, Z ostatniej chwili | Brak komentarzy »


W okrągłą, dziesiątą rocznicę powstania Symbian Ltd., Nokia poinformowała, że ma zamiar przejąć pełną kontrolę nad spółką i odkupić od partnerów pozostałe udziały – 52% za kwotę około 264 milionów euro.
Ma to być pierwszy krok w drodze do stworzenia na podstawie istniejących interfejsów Symbiana [S60, UIQ, MOAP(S)] jednego, otwartego systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych.

Jego rozwojem będzie zajmować się the Symbian Foundation
czyli nowo powołana organizacja non-profit, do której już teraz swój akces zgłosiły takie firmy jak: AT&T, LG, Motorola, Nokia, NTT DOCOMO, Samsung Electronics, Sony Ericsson, STMicroelectronics, Texas Instruments i Vodafone.

Nowy Symbian powstanie na bazie S60 z niektórymi elementami UIQ i MOAP(S) i
w ciągu dwóch lat ma być dostępny dla każdego jako open source na podstawie Eclipse Public License .

Do czasu powstania tej zintegrowanej platformy, Symbian Foundation przejmie kontrolę nad interfejsami Symbian, S60, UIQ, MOAP(S) od ich właścicieli czyli od firm Fujitsu, Motorola, Nokia, NTT DOCOMO i Sony Ericsson.
Za jedyne 1500$ rocznie każdy producent telefonów komórkowych będzie mógł zostać członkiem fundacji i dzięki temu mieć dostęp do kodów źródłowych tych platform i wyprodukować smartfony na nich oparte bez żadnych dodatkowych opłat licencyjnych.

Pierwsze wersje Nowego Symbiana [na razie zwanego Symbian Foundation Platform] wraz z wszystkimi narzędziami powinny pojawić się już w 2009 roku. Co najważniejsze będzie on w pełni kompatybilny z Symbianem v9 i S60 3 edycji. Oznacza to, po pierwsze, że już na starcie dostępne będą setki użytecznych aplikacji dla tej platformy, a po drugie, że developerzy mogą już teraz przygotowywać narzędzia z myślą o Symbian Foundation Platform.

Mapa drogowa Symbian Foundation

  • druga połowa 2008r – Nokia przejmuje wszystkie udziały w Symbian Ltd.
  • początek 2009r – powstaje Symbian Foundation, która przejmuje kontrole nad wszystkimi platformami opartymi na Symbianie czyli S60, UIQ, MOAP(S)
  • pierwsza połowa 2009r – interfejsy S60, UIQ, MOAP(S) zostają udostępnione wszystkim członkom fundacji na licencji royalty-free
  • początek 2010r – oficjalna prezentacja Symbian Foundation Platform
  • w ciągu 2 lat Symbian Foundation Platform zostaje udostępniona wszystkim jako open source [Eclipse Public License (EPL) 1.0].

via SymbianFoundation.pl

Udostępnij

Skomentuj