RSS

Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano nową wersję Androida oznaczoną cyfrą 2.2 i nazwą Froyo (mrożony jogurt). Nie jest to może rewolucyjna aktualizacja, ale przynosi parę usprawnień, na które użytkownicy czekali już od dawna. Po pierwsze szybkość – dzięki zastosowaniu wirtualnego kompilatora Dalvik JIT system ma być szybszy nawet 5x od wersji 2.1. szybsza ma być też przeglądarka internetowa i lepsze zarządzanie pamięcią.

Froyo ma też obsługiwać wreszcie technologię Flash i AIR. Użytkownicy będą więc mogli oglądać filmy wideo bezpośrednio na stronach internetowych, korzystać z różnego rodzaju flashowych gier i aplikacji, nawigować na witrynach upiększonych interaktywnymi elementami wykonanymi w tej technologii czy wreszcie oglądać wyskakujące reklamy na onecie czy gazecie.pl.

Kolejnym długo oczekiwanym usprawnieniem będzie tethering czyli możliwość zamiany telefonu w mobilny hotspot bez potrzeby rootowania systemu i korzystania z aplikacji zewnętrznych deweloperów. Teraz niezbędne narzędzia znajdziemy od razu w systemie, gotowe do użycia (o ile oczywiście operatorzy GSM nie zablokują tej opcji).

Aplikacje nareszcie będą mogły być przechowywane na karcie pamięci. Koniec z usuwaniem jednych programów, żeby zrobić miejsce dla innych. Dodano też opcję backupu aplikacji wraz z wszystkimi należącymi do niej danymi, koniec martwienia się o save’y z gier przy zmianie telefonu.

Zmiany nie ominęły też Android Marketu. Użytkownicy będą mogli wybrać opcję automatycznego aktualizowania się aplikacji, Google wprowadziło też funkcję aktualizowania wszystkich programów na raz, za pomocą jednego przycisku. Koniec z niekończącym klikaniem gdy paru developerów postanowi równocześnie wprowadzić nowe ikonki do swoich produktów.

Jeśli chodzi o interfejs to tutaj nie ma żadnej rewolucji, większej liczby ekranów czy jeszcze bardziej udziwnionych tapet. Wprowadzono za to dodatkowe przyciski na dole. Obok Menu będziemy mieli teraz bezpośredni przycisk prowadzący do funkcji telefonicznych i jeszcze jeden do przeglądarki internetowej. Wyszukiwanie wzbogaciło się też w dodatkowe menu pozwalające ograniczyć wyniki do kategorii typu: kontakty, aplikacje czy strony internetowe.

Poprawiono obsługę usługi Exchange z opcją zdalnego kasowania danych w telefonie – przydatne w sytuacji gdy ktoś przywłaszczy sobie naszą komórkę.
Dodano też obsługę lampy błyskowej podczas kręcenia filmów wideo i nowe menu w interfejsie aparatu.

Większość nowych funkcji Androida 2.2 możecie zobaczyć na poglądowym filmie przygotowanym przez Google.

Kiedy więc możemy spodziewać się nowego Androida w naszych telefonach? Żadne konkretne daty nie padły, ale HTC już zapowiedziało, że większość telefonów wprowadzonych do sprzedaży w 2010 (pełna lista ma być dopiero przedstawiona) dostanie aktualizację w drugiej połowie roku. Przedstawiciele firmy zapewnili: „blisko współpracujemy z Google i naszymi partnerami, żeby mieć jak najszybszy dostęp do wszystkiego co potrzebne do przygotowania Sense dla systemu Froyo”. Ciekawe co na to SonyEricsson, któremu nie udało się nawet jeszcze przygotować Androida 2.1, a niedawno wprowadzony do sprzedaży model X10, straszy przedpotopowym systemem w wersji 1.6.

via Google, Engadget

Udostępnij

2 komentarze do “Android 2.2 Froyo – flash, tethering i aplikacje na karcie [wideo]”

  1. Jeśli HTC będzie tak szybko wprowadzać aktualizację do 2.2 dla nowych telefonów jak wprowadza 2.1 dl HERO to życzę dużo cierpliwości wszystkim nabywcą nowych telefonów od HTC 🙂

    A co do zmian to coraz lepiej a Androidem, szkoda że 2.2 dla HERO będzie pewnie jedynie dostępne dzięki nieoficjalnym ROMom 🙁

  2. Nihal pisze:

    A text reaches your pelope within seconds, and they don’t have to just happen to be at their computers to notice it. While they are out there on the go, they get your message and have the capacity to respond back immediately, if need be. This can save an incredible amount of time and money!

Skomentuj