RSS

Po roku od premiery Google Translate w Android Markecie, doczekaliśmy się nowej wersji tej aplikacji. Wszystkie poprawki miały na celu usprawnienie obsługi – zmieniono wygląd, ikony, menu wyboru języka etc. Pojawiła się też nowa, eksperymentalna funkcja „konwersacji”, która ma ułatwić nam bezpośrednią rozmowę z obcojęzyczną osobą.

Tryb konwersacji jest na razie w fazie eksperymentalnej alfa. Do dyspozycji mamy tylko tłumaczenia miedzy 2 językami – angielskim i hiszpańskim. Wystarczy kliknąć w ikonę mikrofonu, wypowiedzieć swoją kwestię, a program nie tylko wyświetli tłumaczenie, ale też od razu usłyszymy je w głośniku.

Wszystko działa dość sprawnie. Program poradził sobie z moim polskim akcentem zarówno gdy mówiłem w języku angielskim jak i hiszpańskim (mimo, ze tego drugiego praktycznie nie znam). Oczywiście im bardziej skomplikowane zdanie tym większe prawdopodobieństwo błędu, ale w prostej konwersacji Translate radzi sobie świetnie.

Do czasu kiedy Google doda większą ilość języków do trybu konwersacji, pozostaje nam korzystanie z tradycyjnej, tekstowej formy tłumaczeń.
Tu mamy do dyspozycji aż 53 języki, z czego 15 obsługuje wprowadzanie tekstu za pomocą głosu.

Aplikacja sugeruje nam słowa już po wpisaniu kilku liter. Potrafi tez sama rozpoznać język wpisywanego tekstu.

Program nieźle radzi sobie z rozpoznawaniem głosu, także po polsku. Klikamy w ikonę mikrofonu, wypowiadamy zdanie, które chcemy przetłumaczyć, a Translate zamienia je w tekst i od razu tłumaczy.

Przetłumaczony tekst możemy z poziomu aplikacji wysłać mailem, bluetoothem, SMSem czy na serwisy typu Facebook lub Twitter.

Przydatna wydaje się również opcja tłumaczenia SMSów. Po wciśnięciu odpowiedniej ikony na ekranie głównym wyświetla nam się lista otrzymanych wiadomości. Jednym kliknięciem możemy przetłumaczyć wybranego SMSa na zdefiniowany wcześniej język.

Google Translate dostępny jest bezpłatnie w Android Markecie. Niestety mogą z niego korzystać tylko użytkownicy systemu Android w wersji 2.1 i wyższej. To kolejny policzek dla posiadaczy telefonów firm typu SonyEricsson, które nie mają ochoty lub też nie potrafią zapewnić swoim klientom najnowszej wersji systemu.


Udostępnij

4 komentarze do “Nowy Google Translate z opcją konwersacji [Android]”

 1. […] This post was mentioned on Twitter by OpenMobile.pl. OpenMobile.pl said: Nowy Google Translate z opcją konwersacji [Android]: Po roku od premiery Google Translate w Android Markecie, do… http://bit.ly/fRs28C […]

 2. Garo pisze:

  Przecież CAŁA linia Xperii jest od dawna zaktualizowana do 2.1
  Sam juz dawno używałem X10i z oficjalnym 2.1 a żona posiada X8 także z 2.1

 3. Bartek Nowak pisze:

  Ok. Nie przeczę. Ale dla mnie SonyEricsson jest synonimem firmy, która pod względem software całkowicie olewa swoich klientów. Najpierw wypuszczają smartfony z Androidem 1.6, podczas gdy wszyscy inni już dawno przeszli na 2.0+. A kiedy z łaski udostepniają aktualizację to mówią, że dalszych już nie będzie – http://www.engadget.com/2011/01/06/sony-ericsson-no-os-updates-for-xperia-x10-beyond-android-2-1/. Co będzie gdy Google i inni developerzy zaczną tworzyć aplikacje tylko dla systemów 2.2 i wyższych?

 4. Garo pisze:

  Co do 2.2 to racja ale nie do tego chciałem się odnieść. W tej chwili większość aplikacji chodzi działa na 2.1 a ten posiada już chyba każdy model na Androidzie.
  Zanim wejdą wyższe odsłony OSa minie jeszcze na tyle długo, że spokojnie można używać to co jest. Nie bronię SE bo nawet z modelem Arc są trochę do tyłu (prócz genialnej szybkości wykonywania zdjęć) ale zanim 2.3 stanie się popularne to minie kilka miesięcy – ba! większość modeli obecnych na rynku nie dostanie do tej wersji aktualizacji. na to skazane są tylko nowe modele dopiero zapowiedziane.
  Po prostu marketing – i na nic lamenty użytkowników Desire czy SGS. Obym się mylił.

Skomentuj