Targi CES 2011 zostały praktycznie zdominowane przez Androida. Niemal każdy musiał pokazać jakieś urządzenie pracujące na tym systemie, a królowały wśród nich oczywiście tablety. Nie mogło więc być lepszego miejsca na zaprezentowanie najnowszej wersji systemu Google oznaczonej nazwą Honeycomb (Plaster miodu). Ma to być system przygotowany głównie z myślą o tabletach, ale na pewno jakaś jego odmiana trafi też do smartfonów. Tak przynajmniej zapewnia Matias Duarte, odpowiedzialny za interfejs systemu (cały wywiad z nim można zobaczyć na stronie Engadget).

Google od początku przyzwyczajał nas do dość surowego, pozbawionego fajerwerków, interfejsu i tym razem jest podobnie. Nie widać nawet animowanego tła do którego przyzwyczailiśmy się od wersji 2.1.
Wygląda też na to, że nowe tablety z Androidem pozbawione będą fizycznych przycisków. Zamiast nich dostaniemy specjalne ikony w lewym dolnym rogu odpowiedzialne za komendy „wstecz”, „home” i przełączanie pomiędzy aplikacjami. W lewym górnym roku znajdziemy natomiast opcje wyszukiwania tekstowego i głosowego. Aktualna godzina wyświetla się w prawym dolnym rogu wraz z informacjami na temat naładowania baterii, sile sygnału czy WiFi. Prawy górny róg to ikona wywołująca listę wszystkich zainstalowanych aplikacji oraz znaczek plus wywołujący specjalny ekran pokazujący dostępne widgety, skróty do aplikacji i wszystko to co można umieścić na pulpicie.
Na filmie widać też przykładowe widgety – GMail pokazujący ostatnie wiadomości, kalendarz, zbiór zakładek naszej przeglądarki, kontakty z GTalk’owymi opisami czy filmy z Youtube pokazane w formie ułożonych w stos kart.

Na kolejnych filmach możemy zobaczyć nowe odsłony sztandarowych aplikacji Androida.

Mapy nie różnią się zbytnio od znanej z telefonów wersji 5.0, jednak dopiero na dużym ekranie widać ich potencjał.

Gmail przypomina to co znamy z iPada czy choćby z Galaxy Tab. Wygodny, dwukolumnowy widok z wszystkimi opcjami znanymi z komórek. Wygląda świetnie.

Podobnie zrobiony jest GTalk, dodatkowo wyposażony w opcję wideorozmów.

Aplikacja do czytania książek różni się od iPadowej prezentacją okładek. Nie mamy tu wirtualnej półki, a poszczególne pozycje ułożone są w okręgu jedna obok drugiej. Samo czytanie odbywa się podobnie jak w programie Apple, z symulacją przewracania kartek włącznie.
Oczywiście nie mogło też zabraknąć specjalnego widgetu, dzięki któremu możemy od razu z poziomu pulpitu przejść do czytania wybranej publikacji.

Przeglądarka internetowa została upodobniona do Chrome z tradycyjnych komputerów. Strony możemy otwierać na osobnych kartach, jest tryb incognito i zakładki wyświetlające screenshoty witryn

Na koniec jeszcze jeden film podsumowujący możliwości Androida 3.0 Honeycomb

Android 3.0 przynosi dość poważne zmiany w stosunku do poprzednich, stricte komórkowych wersji. To nie system z telefonu rozciągnięty na duzym ekranie, jak to mamy w przypadku iOSa. To oprogramowanie bardziej zbliżone do tego co znamy z komputerów niż smartfonów. Ciekawe w jakim stopniu Google przeniesie te rozwiązania do komórek.