Aktualnie bardzo dużo słyszy negatywnych obiegowych opinii na temat kredytów gotówkowych. Najczęściej pojawiają się hasła, że jest to „kula u nogi” czy „cichy zabójca”. Czy rzeczywiście kredyty gotówkowe to takie nieszczęście jakie dotknęło ludzkość?Pożyczki gotówkowe
Słów kilka o przyczynach powstania kredytów gotówkowych

Jak większość produktów funkcjonujących zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym powstało jako odpowiedź na potrzeby obywateli. Skoro ludzie są głodni to rolnicy uprawiają więcej zboża, otwierane są nowe piekarnie w tym celu, aby ludzie mogli kupić sobie chleb. To chyba najprostszy, ale bardzo obrazowy przykład, który można porównać z sytuacją kredytów gotówkowych. I tak, skoro ktoś nie ma pieniędzy i znikąd pomocy a chce np. kupić sobie nowy samochód, banki, jako instytucja kojarząca się na ogół z ogromnymi sumami pieniędzy, przygotowały dla niego ofertę kredytową. W ten sposób, klient zaciągnie kredyt w banku a jednocześnie będzie mógł kupić sobie wymarzone auto.
Zalety kredytu gotówkowego

Wbrew wielu negatywnym opiniom, wspomniany wyżej przykład z samochodem ukazuje, że jednak produkty w formie kredytów gotówkowych są niezwykle ważne i potrzebne. Jeśli zatem na szybki zastrzyk gotówki, niemalże „od ręki”, taka oferta kredytowa jest właśnie dla ciebie. W takim przypadku, większość banków nie wymaga dodatkowych żadnych zabezpieczeń w postaci żyrantów czy poręczycieli.
Wady kredytu gotówkowego

Powszechnie wiadomo, że każdy medal posiada dwie strony, dlatego też, oprócz zalet w przypadku zaciągania kredytów gotówkowych istnieją i wady. Nie trudno się domyślić, iż największą wadą kredytów jest konieczność ich spłaty wraz z odsetkami. Ich wysokość zależy od oprocentowania danego produktu. To z kolei uzależnione jest od czasu, na jaki chcemy zaciągnąć najlepszy kredyt gotówkowy, wysokości raty oraz całkowitej sumy kredytu. Zaobserwować jednak można, że oferta większości kredytów waha się w granicach 20%. Zdarza się niekiedy, że stopa procentowa różni się od tej podanej w tym artykule w jedną bądź drugą stronę, niemniej jednak spłata kredytu to oprócz zaciągniętej kwoty, dodatkowy koszt ok. 1/5 wartości kredytu w postaci odsetek. Coraz częściej zdarzają się ponadto sytuacje, że banki nie udzielają pozwolenia na podwyższenie rat kredytu i dzięki temu szybszą spłatę długu. Zaciągnięte zatem zobowiązanie wobec banku nie ulega zasadniczo skróceniu. Jest to poniekąd zabezpieczenie tych instytucji również na wypadek nagłych zmian na rynku finansów i bankowości.