Od dłuzszego czasu nie słyszeliśmy nic nowego na temat telefonów opartych na Mobilnym Linuxie. System ten od dawna jest w cieniu Androida i chyba nawet najwięksi fani nie liczyli, że kiedykolwiek z niego wyjdzie. Jednak za sprawą sieci Vodafone i Samsunga odżywają na to nadzieje. W ramach promocji platformy 360, zestawu serwisów internetowych przygotowanych specjalnie dla klientów Vodafone, zaprezentowano dwa telefony oparte na LiMo – H1 i M1.

Ich producentem jest Samsung, który w ten sposób debiutuje na rynku komórek z Linuxem. Obydwa obsługują połączenia HSDPA i mają dotykowe ekrany o wielkości kolejno 3,5 oraz 3,2-cala, ten pierwszy dodatkowo wykonany jest w technologii AMOLED. H1 wyposażono ponadto w 16GB pamięci, Wi-Fi i aparat cyfrowy 5 milionów pikseli, a M1 w 1GB pamięci i kamerę o matrycy 3 megapikseli.

Dość ciekawie prezentuje się interfejs 3D, którego próbkę możecie zobaczyć na filmie poniżej. Będzie on miał zintegrowane serwisy typu Facebook, Twitter, Windows Live Messenger czy Google Talk. Nie zapomniano też o dedykowanym sklepie z aplikacjami.

H1 i M1 maja pojawić się w sprzedaży w 8 europejskich krajach (nie wiadomo czy uwzględniono Polskę) jeszcze przed tegorocznymi swiętami.
Wiecej informacji można znaleźć na stronach Vodafone: informacja prasowa, strona domowa modelu H1, strona domowa modelu M1.