Cisza, która zapadła wokół Palma i systemu webOS po przejęciu ich przez HP, chyba powoli dobiega końca. Dzisiaj zapowiedziano wypuszczenie beta wersji SDK dla webOSa 2.0, a przy okazji dowiedzieliśmy się trochę na temat nowych funkcji, szykowanych przez deweloperów. Sam system ma pojawić się pod koniec tego roku, niestety nie wiadomo czy zbiegnie się to z premierą nowych urządzeń. Oby, bo wypadałoby, żeby ktoś wreszcie wykorzystał potencjał drzemiący w oprogramowaniu przygotowanym przez Palma.

Oto najciekawsze nowości, które przyniesie webOS 2.0

Stacks czyli łączymy karty w stosy

Multitasking to funkcja na której opiera się cała filozofia systemu webOS. Poszczególne aplikacje prezentowane są w formie kart, które maksymalnie ułatwiają przełączanie się pomiędzy uruchomionymi zadaniami, pozwalają na równoczesny podgląd wielu osobnych programów i przyspieszają obsługę smartfonu. Stacks mają karty jeszcze ulepszyć. Rozwiązanie to polega na grupowaniu w „stosy” powiązanych tematycznie kart, dzięki czemu mamy do nich łatwiejszy i szybszy dostęp. Poszczególne aplikacje grupowane są automatycznie, ale możemy też ręcznie połączyć dowolne karty.

Just Type – nowa wersja wyszukiwarki

Uniwersalne wyszukiwanie pozwala na szybkie odnalezienie kontaktu czy aplikacji po wpisaniu kilku pierwszych liter. Teraz ta funkcja ma być jeszcze ulepszona, a jej nową jakość podkreśla nowa nazwa – Just Type (Po Prostu Pisz). Użytkownik za jej pomocą nie tylko znajdzie poszukiwane dane, ale też będzie mógł rozpocząć edytowanie emaila czy SMSa bez potrzeby uruchamiania odpowiedniego programu.
Deweloperzy dostaną możliwość implementowania wyszukiwarki w swoich aplikacjach zarówno do przeszukiwania jej danych jak i uruchamiania za jej pomocą dodatkowych funkcji.

Exhibition – Touchstone przestaje być tylko ładowarką

Funkcja ta uruchomi wybraną aplikację w momencie gdy położymy telefon na dotykowej ładowarce Touchstone. Dzięki temu, nasz telefon może zamienić się w budzik, prognozę pogody, kalendarz czy cyfrową ramkę na zdjęcia. Palm liczy, że niezależni deweloperzy rozbudują Exhibition jeszcze bardziej, dołączając jego obsługę do swoich programów.

Synergia otwarta dla deweloperów

Synergia w webOSie, to połączenie w jedno, danych pochodzących z różnych źródeł. Wystarczy w telefonie zalogować się na konta w serwisach Facebook, Google, Microsoft Exchange, Yahoo i LinkedIn, a książka adresowa od razu zapełni się naszymi znajomymi z tych witryn, w kalendarzu pojawią się wszystkie ważne daty, a wiadomości z komunikatora i SMSy zostaną pokazane w formie jednej konwersacji. Druga wersja systemu otworzy Synergię dla niezależnych deweloperów, którzy będą mogli dodać do niej kolejne strony internetowe i usługi np. Naszą Klasę, Goldenline etc.

webOS 2.0 będzie miał wbudowane środowisko Node.js, co pozwoli deweloperom na przygotowywanie serwisów i usług napisanych w Java Script, poprawiono również obsługę HTML 5, a za pomocą pluginów PDK, będzie można łączyć w jednej aplikacji technologie webowe i komponenty C/C++.

Jak zapewniają ludzie z Palma, lista ulepszeń jeszcze bardziej wydłuży się wraz z premierą nowego systemu. Mnie jednak bardziej interesuje czy webOS 2.0 doczeka się wreszcie porządnego sprzętu. Nawet najlepszy system operacyjny nie jest bowiem warty więcej, niż telefon, w którym możemy go używać, a z tym obecnie nie jest najlepiej.